Jste právě na : Home / O gabionech / Gabiony – co to vlastně je?

Gabiony – co to vlastně je?

Gabion je drátěná konstrukce vyplněná materiálem nejčastěji kamením všeho druhu a barevnosti. Jedná se o prvek, který se využívá k různým příležitostem a to jak praktickým, tak estetickým.

Základem gabionu je pozinkovaná síť pravidelného tvaru složená z jednotlivých ocelových drátů, které tvoří celistvou konstrukci. Dráty mohou mít rovněž protikorozní úpravu, záleží na způsobu použití.

Gabion se naplňuje hrubším přírodním nebo lomovým kamenem, také se používají gabiony plněné zeminou. Dalším druhem náplně může být recyklovaný stavební materiál nebo betonová drť. Přední strana překoná díky speciálním spojovacím prvkům pro vyztužení možné vyboulení konstrukce a případný tah. Síť má proto trvalou pevnost a stále stejný tvar.

Gabiony se skládají vedle sebe a jsou spojeny montážními spirálami. Tento stavební prvek je možné realizovat v jakémkoliv ročním období, jelikož se jedná o suchou stavbu.

Zdi tvořené gabiony jsou vodopropustné stavby, které vizuálně nenarušují přírodu a mají malé nároky na údržbu, navíc s nízkou pořizovací cenou.